עמוד הבית
תינוקות ופעוטות
ילדי הגן
בית ספר יסודי
נוער ומתבגרים
מבוגרים
הכשרת מדריכים
השתלמויות מורים
גלריית תמונות
צוות מדריכים
מומחים מלווים
מדיה ועיתונות
לינקים
שיטת הלימוד
צור קשר

תינוק – הורה מים ומה שביניהם

מאת: אלינור בן זאב \\ .B.A בפסיכולוגיה ו- M.A. בתרפיה בתנועה.

אחרי החום של הרחם התינוק מתמלא בתחושות חדשות במפגשו עם אויר העולם. חלקן לא ברורות ואף מפחידות. כיוון שהתפתחות התינוק תלויה בקשר שלו עם ההורה ומבוססת על מגע, תנועה ואינטגרציה חושית, המים עשויים להוות עבור התינוק וההורה סביבה אידיאלית למפגשים איכותיים המעודדים התפתחות תקינה ברמה הסנסור מוטורית, הרגשית, הקוגנטיבית והחברתית. בריכה המותאמת לפעילות תינוקות במים (קירוי + חימום) בליווי הנחיה מקצועית וקשובה לצורכי התינוק וההורה המשתנים יאפשרו לתינוק לחוות את עצמו ואת המפגש עם העולם המימי והיבשתי ממקום בטוח, רגוע, יצירתי ותקשורתי.

במים כוח הכובד פוחת, כושר הציפה עולה, לחץ הידרוסטטי מופעל על הגוף וצפיפות החומר הגבוהה משמשת את התינוק וההורה כמערכת היזון חוזר תנועתית ורגשית. בהתבסס על מחקרים מהשנים האחרונות, תכונותיהן הייחודיות של המים מספקות גרייה למערכות הגוף השונות, בעוצמות משתנות ברמה הפיזיולוגית והחישתית תפיסתית. מערכת הלב והריאה, מערכת השרירים והשלד ומערכת החישה והתפיסה נכנסות לפעולה במפגש עם המים (ראה פירוט בלינק).

בנוסף, השהות במים עשויה לעזור להפיג כאבי בטן, גזים ועצירות, ולתרום לחיזוק המערכת החיסונית ואף לסייע בשינה טובה ורגועה. המים תורמים לשיפור היציבה ויכולות מוטוריות שונות, תוך מתן תחושה של סכמת גוף ברורה והכרת המרחב. המים מאפשרים לתינוק לחוש ולהכיר את גופו ונשימתו, להיות חסר משקל, לשנות את תנוחתו בקלות ובכך להעצים ולהדגיש עבור התינוק את גבולות גופו מחד, ומאידך להפוך לחוט מקשר ומחבר גם כאשר ההורה והתינוק הופכים לנפרדים.

סגולתיהן של המים, בריכה מתאימה, הנחיה מקצועית וקשובה ומפגש עם הורים ותינוקות אחרים עשויים לרכך את הקשיים הכרוכים ביציאה לחיים החדשים גם עבור ההורים וגם עבור התינוקות המתפתחים. וכל שעליכם לעשות הוא לאפשר למפגשי המים לקרות...ולהינות.

אלינור בן זאב // .B.A בפסיכולוגיה, M.A. בתרפיה בתנועה.
הידרותרפיסטית ומדריכת שחייה מוסמכת העובדת במים עם הורים וילדים מזה כעשור.
מרצה ורכזת התוכנית להכשרת מדריכים לפעילות מים עם תינוקות במכון וינגייט
elinorbz@017.net.il.